top of page
Фото автораАндрій Єлькін

В Запорізькій гімназії №19 відбувся тематичний тиждень безпечного Інтернету

В Запорізькій гімназії №19 з 29 січня по 7 лютого з метою залучення до дій із забезпечення кращого Інтернету для всіх учнів, вчителів та батьків, пройшов тематичний тиждень онлайн безпеки. 

 

Багато активностей відбулося саме 6 лютого, у Всесвітній День безпечного Інтернету (Safer Internet Day). Учасники Тижня брали участь у виховних годинах та годинах спілкування, транслювали тематичні передачі на онлайн-радіо гімназії, готували творчі роботи для виставок, створювали соціальну рекламу, у якій закликали всіх до поважливого онлайнового спілкування задля забезпечення найкращого цифрового досвіду.

 

Психологічна служба гімназії в авангарді подій

 

«Інтернет – світ цікавих та корисних можливостей для навчання, відпочинку і спілкування з друзями, але водночас він є джерелом загроз, особливо для дитини», - про це йшлося на годинах спілкування з учнями 5-6 класів, які провела  практичний психолог Зінаїда Болкова. 

 

Під час цих заходів учні ознайомилися з правилами Інтернет-безпеки та Інтернет-етики, з цікавими фактами щодо використання мережі, перевірили свої знання з інформаційної безпеки, виконавши інтерактивні вправи, подивилися мультфільми про безпечне користування Інтернетом «Нові корисні підказки. Увага! Інтернет!», «Хаппі та її суперсила». Після перегляду діти відповідали на запитання, розповідали цікаві історії, із власного досвіду використання Інтернету.

                                                                      

В ході Тижня також, з метою визначення рівня обізнаності дітей та підлітків щодо Інтернет-загроз, було проведено анкетування учнів 5-7 класів «Небезпека в Інтернеті», в якому взяли участь 48 учнів, та опитування учнів 8-9 класів «Я та Інтернет» - 55 учнів.

 

-       Результати дослідження свідчать про те, що учні ознайомлені з правилами безпеки та обізнані  щодо грамотного реагування на загрози, які є в Інтернеті? – зазначила практичний психолог.

 

У свою чергу соціальним педагогом гімназії Іриною Старовою для учнів 9-х класів було проведено заняття з теми «Права дитини в Інтернеті». Діти були ознайомлені з особливостями дотримання прав людини в Інтернеті, з можливими порушеннями та небезпеками. Учням були надані рекомендації по зверненню до державних органів, громадських організацій, провайдерів та адміністраторів з метою захисту своїх прав.

 

Учням, вчителям, батькам психологічною службою гімназії запропоновані матеріали для подальшої навчальної роботи у напрямку удосконалення ключових компетенцій медіаграмотного інтернет-користувача.

 

Соціальні плакати, малюнки і відеоролики

 

Виставка авторських плакатів і соціальних відеороликів з теми: "Ми – це те, що ми шукаємо в Інтернеті" в Запорізькій гімназії №19 традиційно проводиться у дні тижня онлайн безпеки. Нині гімназисти також задіяли свою медіатворчість задля створення візуальних і аудіовізуальних продуктів. Всі ці роботи закликали аудиторії дотримуватися правил безпеки у віртуальному просторі. Свої творчі роботи для виставки надали учні 6-А, 6-Б, 7-А, 7-Б та 8-Б класів.

 




Найкращим соціальним роликом Тижня визнано відео від медіаосвітнього центру «24/7». Автор, учень 8-Б класу Марк Гончар, назвав свій проєкт «Дотримуйся безпеки! Будь обережним!».

 

 

Виховним центром гімназії також проведено електронна виставка малюнків з теми безпеки в Інтернеті. У цій виставці були представлені роботи учнів 2-Б, 3-Б, 4-Б; 5-Б, 6-А, 6-Б, 7-А, 7-Б, 8-Б класів. За словами організаторки цієї виставки Олени Кокоріної, діти через творчість відобразили власне бачення проблеми безпечної поведінки в Інтернеті.

 


Тематичні години спілкування та ранкові зустрічі  

 

Багато активностей в рамках Тижня відбулось у 8-Б класі. Про це нам розповіла керівниця класу та лідерка медіаосвітнього центру «24/7» Ірина Старова.

 

Під час ранкових зустрічей відбулось інформування восьмикласників щодо різноманітних аспектів безпечного користування Інтернетом.

 

Учням нагадали про важливість безпечної поведінки з особистими даними, про небезпеки інтернет шахрайства з картками та онлайн покупками.

 

-       Згадали і про те, як не стати жертвою секстингу та онлайн грумінгу. Під час ранкового спілкування вкотре наголосили на потребі мати надійні паролі та бути обережними у спілкуванні, особливо з незнайомими людьми, - розповіла Ірина Вікторівна.

 

Підлітки дізналися про ризики, які існують у соціальних мережах, про можливості захисту своїх прав та про організації, які надають правову та консультативну допомогу постраждалим. Вони отримали поради, як запобігти неприємним ситуаціям.



 

 Не менш змістовну програму дій в рамках Тижня реалізовано в 6-А класі (медіаосвітній центр «Всесвіт»).

 

Про це нам розповіла Тетяна Давиденко, керівниця класу та лідерка медіаосвітнього центру.  

 

-       Інтернет — дивовижний винахід людства, який, безсумнівно, змінив світ набагато більше, ніж ми можемо собі уявити. Однак не все так добре, адже разом з позитивними моментами, всесвітня мережа принесла в наше життя певні ризики та небезпеки, - наголосила вона.

 

Саме про ці ризики та небезпеки говорили учні 6-А класу на класній годині, присвяченій кіберзлочинам та способам захисту.

 

Школярі познайомилися з такими злочинами, як кардинг, фішинг, онлайн шахрайство, піратство, соціальна інженерія, протиправний контент, мальваре. Дізналися, що їх розслідуванням займається кіберполіція. Діти аналізували різні ситуації, пропонували способи вирішення та уникнення злочинів.

 

Шестикласники також обговорювали алгоритм дій для жертви кіберзлочину. Діти визначили наступну послідовність: 1. Вимкніть свій пристрій. 2. Перегляньте активність облікових записів. 3. Повідомте фінансові установи. 4. Змініть паролі. 5. Зверніться до відділу кіберполіції за потреби.

 

Тетяна Павлівна звернула увагу учнів, що для оперативного надання допомоги та інформації Департамент кіберполіції Національної поліції України запровадив сервісну службу та ввів у дію телефонний номер – 0 800 50 51 70.

 

Крім того, учні 6-А класу обговорили ще одне важливе питання: правила спілкування онлайн, тобто NET- етикет.

 

Разом учні напрацювали правила комунікації та поведінки у Всесвітній мережі: 1: Пам'ятайте, що ви говорите з людиною. Відстоюйте свою точку зору, але не ображайте навколишніх. 2: Дотримуйтесь таких же стандартів поведінки, що і в реальному житті. 3: Поважайте час і можливості інших. Перш ніж ви відправите людям свій лист, подумайте, чи дійсно це так важливо і необхідно. 4: Зберігайте гідність. 5: Допомагайте іншим там, де ви це можете робити. 6: Не втручайтесь в конфлікти й не провокуйте їх. 7: Поважайте право на приватне листування. 8: Вчіться пробачати іншим їх помилки.

 

Учні Борисенко Андрій, Некрасова Марія, Шилкіна Ліза, Шеламков Ваня та Кравець Юля взяли участь у виставці соціальних плакатів "Ми – це те, що ми шукаємо в Інтернеті". У своїх роботах вони наголосили на головних правилах безпеки та впливі віртуального інформаційного простору на людство.

 



 

 

Керівник медіаосвітнього центру «Місто News» та класний керівник 8-А Сергій Власюк повідомив про проведення онлайн-квесту. Восьмикласники у цікавій ігровій формі дізнавалися про загрози в мережі Інтернет.

 

"Знати про небезпеки в інтернеті дуже важливо. Бо якщо знаєш, що чекати, то легше вберегтися", - сказав під час квесту учень 8-А Володимир Борисенко.

 



 

 Поділилася враженнями про заходи в рамках Тижня  також лідерка медіаосвітнього центру «Експрес» та керівниця 7-Б класу Тетяна Харенко.

 

-       Безпечний інтернет - це важливе поняття в сучасному світі, особливо з урахуванням зростаючої кількості електронних загроз. А тому, переглядаючи презентацію і відео, створене Микитою Литвином, ми дізнавалися про основні поняття та принципи, які допоможуть нам залишатися в безпеці онлайн, - розповіла вона.

 

Семикласники проявили гідну активність під час обговорення важливих питань.

 

Соня Сахнова порадила дотримуватись таких основних правил для захисту свого комп’ютера: завжди оновлювати операційну систему, використовувати антивірусну програму, робити резервні копії важливих файлів, бути обережними, завантажуючи вміст.

 

Маша Сахнова добавила, що, щоб захистити себе під час роботи онлайн, слід дотримуватись трьох основних правил: бути обережними, надаючи особисту інформацію, думати про те, з ким ви розмовляєте, пам’ятати, що в інтернеті не все є надійним і не всі є чесними.

 

А Лера Паталаха зауважила, що слід дотримуватись законів навіть в інтернеті і пам'ятати, що й там користувачі повинні піклуватися про інших так само, як про себе.



 

На класній годині учні 5-А класу розглядали тему "Кіберзлочини".

 

Керівниця класу та лідерка медіаосвітнього центру «Колорит» Юлія Власюк розповіла про наступне:

 

-       Разом з учнями ми пройшли усі 5 станцій. Дізнались, які види є кіберзлочинів, правила безпеки для своїх даних, розв'язували ситуації та обговорили дії у разі потрапляння на кіберзлочинців. Треба знати завчасно схеми кіберзлочинців, щоб не потрапити до них у "лапи".

 

Під час ранкових зустрічей протягом тижня в цьому класі також обговорювали основні правила безпечного користування мережею, правила створення найкращих паролів, щоб вміти захищати власну конфіденційну інформацію.

 

Учні ділились ситуаціями, у які потрапляли при користуванні мережею Інтернет, визначали, що це був за кіберзлочин та як вони вийшли з цієї ситуації. Таким чином різні висловлювання дітей сформували поради безпечного користування: 1. Не надавай особистої інформації у мережі. 2. Оновлюй паролі в своєму обліковому записі. 3. Не користуйся сервісами, яким не довіряєш.

 



 

Година спілкування "Подорож океаном безпечного інтернету" - вікторина "Правда чи фейк", розгадування ребусів, анаграм, філворд, - все це активності, які здійснені у 4-А класі, - повідомила Вікторія Єременко, керівниця класу.

 

Складаючи асоціативний кущ до слова Безпека, учні визначали головний зміст. Наприклад, Аліна сказала, що це правила, Єгор З. - це життя , Катерина Р. обрала слово «попередження».

 



 

Про заходи 9-А  керівниця класу Тетяна Калошина розповіла наступним чином:

 

-       У рамках Дня безпеки в Інтернеті з учнями проводили заходи щодо поводження в соціальних мережах». Учні засвоїли правила безпечного користування інтернетом, вивченого на попередніх уроках та обговорили загрози, які можуть містити сторінки інтернету. Провели квест: Безпечний інтернет, на якому познайомилися з видами електронного шахрайства.

 

Цікавий був виступ Кирила Пацевича, учня 9-А класу. Він наголосив: 

 

-       Зростання інтернету породило багато важливих послуг, доступних кожному, хто має з'єднання. Однією з таких важливих послуг є цифровий зв'язок. Хоча ця служба дозволяла спілкуватися з іншими через інтернет, вона також дозволяла спілкуватися із зловмисними користувачами. Хоча зловмисники часто використовують інтернет для особистої вигоди, це може не обмежуватися лише фінансовою/матеріальною вигодами. Особливо це хвилює батьків і дітей, оскільки діти часто стають мішенню цих шкідливих користувачів. Поширені загрози особистій безпеці включають: фішинг, інтернет-шахрайство, зловмисне програмне забезпечення, кіберпереслідування, кіберзалякування, онлайн-хижаки та сексуальне вимагання.

 



 

Починаючи свій урок у 7-А класі, лідерка медіаосвітнього центру «Разом» та керівниця цього класу Алла Білібуха відмітила:  

 

-       Інтернет надає нам неймовірні можливості для здійснення відкриттів, спілкування, навчання дистанційно та й творчості. Сьогодні здобуття освіти стає в один асоціативний ряд з назвами онлайн-ресурсів. Кожен день ми використовуємо YouTube, Viber, Zoom, Google Drive тощо. А разом із цим з’явилися нові поняття: кібербезпека, кіберзлочинці, секстинг, онлайн-грумінг…Тому нині так важливо проводити освітню діяльність про правила поведінки в Інтернеті.

 

Під час уроку «Подорож океаном комп’ютерних знань. Безпечний Інтернет та соціальні мережі» семикласники ознайомились з правилами поведінки в інтернеті, з можливими ризиками та загрозами. Протягом тижня на ранкових зустрічах переглядали презентації з теми, грали в інтерактивні ігри щодо правил безпечного інтернету. До Міжнародного дня безпечного інтернету учні малювали та створювали у комп’ютерних програмах плакати.

 



 

Учні 5-Б класу теж вчилися уникати основних небезпек, які існують в інтернет-просторі.

 

За словами керівниці медіаосвітнього центру «Сузір'я друзів» Ірини Лавринович, діти закріпили та розширили знання про можливості захисту інформації, аналізували, робили висновки щодо необхідності критичного ставлення до відомостей з інтернету, розвивали інформаційну культуру.

 

На годині спілкування "Я у всесвітній павутині" п’ятикласники поглибили знання про інтернет, довели, що онлайн-простір може бути безпечним і небезпечним, корисним і загрозливим, вчилися правилам безпечного користування мережею, активно висловлювали свої думки. Своїми враженнями вирішили поділитися через художнє зображення, тому організували конкурс малюнків "У лабіринтах мережі". Також з учнями було проведено анкетування "Небезпека в інтернеті", а завершили Тиждень онлайн-безпеки проходженням цікавого квесту з цифрової безпеки "Кіберзлочини: поняття, види, способи захисту".

 

Учні 5-Б ділилися своїми думками:

 

"Інтернет - це невід'ємна частина нашого життя. Він корисний, необхідний, але також і небезпечний. Треба дотримуватися всіх правил, щоб не стати жертвою кіберзлочинців" (Олександр Щобак).

 

"Ті, хто користуються інтернетом, можуть бути в зоні ризику. Треба бути уважними, щоб захистити себе і отримувати від мережі тільки користь" (Анастасія Бажкова).

 



 

В свою чергу упродовж Тижня в колективі 9-В класу проходили заходи спрямовані на актуалізацію безпеки в мережі Інтернет. З учнями обговорювали потенційні загрози та навчалися стратегіям безпечного користування Інтернетом. Дійшли висновку, що чим більше людей буде освіченими щодо цих питань, тим безпечніше стане наше цифрове оточення для всіх.

 

Розповідаючи про це, керівниця класу та лідерка медіаосвітнього центру «Бригантина» Валентина Єременко проінформувала більш детально:

 

-       Діти самостійно пройшли вебквест на тему "Кіберзлочини", під час проходження дізналися про фішинг, шахрайство, онлайн-шахрайство, кібербулінг тощо. Обговорювалися питання мереживого нетикету, у підсумку учні створили «хмаринку слів» на тему «Правила нетикету».

 

Лідер учнівського самоврядування, президент ГО «Республіка Мрія» та учень 9-В Олександр Бачурський теж прокоментував важливість онлайн безпеки: «Потрібно поширювати і пропагувати Правила поведінки в Інтерненті повсякчас, не лише на початку лютого, напередодні Дня безпечного інтернету. Пояснювати види кібезлочинів для дорослих».






Про активності в рамках тематичного тижня онлайн-безпеки у початковій школі можна дізнатися у фейсбук групі гімназії за адресою посилання:

 

Нагадування

У нашій попередній новині ми розповіли про гру «Безпечно – небезпечно», яку проведено в рамках Тижня онлайн-безпеки для учнів 7-9 класів.


Раніше ми інформували про тематичний етер радіо «Республіка Мрія» Запорізької гімназії №19, який відбувся 6 лютого в День безпечного інтернету. Наразі ці радіопередачі можна слухати на ютубі за адресою посилання https://youtu.be/6AOaqTktimA


Також зусиллями «Вісника Мрії» підготовлено радіо-концерт з ексклюзивними піснями про безпеку в інтернеті, який можна послухати за адресою посилання https://youtu.be/MMe6jexnmSI

 

Медіахолдинг «Вісник Мрії»

8 лютого 2024

 

34 просмотра0 комментариев

Comments


bottom of page