З метою привернення уваги здобувачів освіти до проблеми насильства у суспільстві та попередження негативних явищ, що можуть призвести до насилля або спровокувати його вчинення, щорічно у Запорізької гімназії №19 проводяться різноманітні заходи у рамках акції «16 днів проти насильства».
Психологічною службою гімназії протягом акції з 25.11.23 – 10.12.2023 року проведено наступні заходи:
- для учнів 8-б класу соціальним педагогом Старовою І.В. було проведено заняття з елементами тренінгу на тему «Ґендерна нерівність та ґендерне насильство». Метою заняття стало формування уявлень про поняття гендерної нерівності, домашнього та гендерного насильства. Через запропоновані завдання учні визначали різницю понять «стать» та «ґендер», аналізували ґендерні ролі та стереотипи, які існують в українському суспільстві. На прикладах обговорювали, як саме формуються ґендерні стереотипи та до яких соціальних та економічних наслідків вони приводять. Дуже важливою темою стало обговорення проблеми гендерного насильства. Учні отримали уявлення про особливості саме цієї форми насильства, про організації, які захищають права жертв, про контактні телефони гарячих ліній. Не забули згадати про системні зусилля української держави по вирішенню проблеми. Наприклад, ратифікацію Стамбульської конвенції, яка передбачає кримінальну відповідальність за насильство над жінками. Головний висновок - це те, що всі діти мають знати, що вони – унікальні особистості, які можуть мати різні риси характеру. І виконувати будь-які ролі в суспільстві – залежно від власного хисту та бажання, а не статі. Тому важливо забезпечувати – виховання, що ґрунтується на розвитку індивідуальних якостей пошуку покликання дитини незалежно від очікувань оточуючих, пов’язаних із статтю дитини. Стосовно ґендерного насильства діти погодилися, що будь-яке насильство неприйнятне і потребує системних зусиль щодо його викорінення.
- з учнями 7-х класів було проведено заняття з елементами тренінгу «Як не стати жертвою насильства» з метою привертання уваги підлітків до проблеми домашнього насильства. Діти обговорили, що таке «домашнє насильство», чим воно відрізняється від конфлікту, в яких формах воно може існувати, чим загрожує жертві та чому цю проблему так важко вирішувати у будь-якому суспільстві. Окрему увагу приділили тому, куди слід звертатися за допомогою, якщо ти став свідком або жертвою насильства. Наприкінці заняття розібрали поради, які допоможуть учням не стати жертвою іншої форми насильства – злочинів.
- для учнів 9 класу було проведено заняття з елементами тренінгу з теми «Світ без насильства». Діти виконували завдання, які допомогли розібратися з різними видами насильства на прикладах. Активно досліджували психологічні та фізичні наслідки для жертви насильства, суспільства загалом. Обговорено фактори, які впливають на домашнє насильство. Вивчали алгоритми дій у випадку, якщо ти став свідком або жертвою насильства. Учні отримали конкретні поради стосовно того, куди треба звертатися за допомогою. Особлива увага була приділена стереотипам та міфам, які толерують ставлення українців до цієї проблеми в суспільстві. Головний висновок із заняття - це те, що будь-яка форма насильства неприпустимою і вирішувати цю проблему можна тільки разом, спільними зусиллями.
- для учнів 5-х класів практичним психологом Болковою З.В. були проведені
години спілкування з елементами тренінгу «Відкрий своє серце добру» з метою виховання у дітей людяності, доброзичливості, великодушності, пробудження у дітей щирого інтересу до всього корисного та формування непримиренного ставлення до негативних рис людського характеру.
- для учнів 6-х класів проведені заняття з елементами тренінгу «Що таке
насильство?Як себе захистити» В ході заняття учні ознайомилися з поняттям насильства та його видами, дізналися про розвиток навичок безпечної поведінки з метою попередження насильства та механізмом реагування та звернення у ситуації булінгу .
- 1 грудня уся світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя несе ця глобальна проблема. До цієї дати практичним психологом проведені години спілкування «ВІЛ/СНІД. Це потрібно знати» для учнів 9 класів. Тематичні заходи були спрямовані на обізнаність учнів ВІЛ-інфекцію/СНІД, запобігання та профілактиці захворювання, усвідомлення проблем щодо власного здоров’я та формування толерантності до хворих людей.
- до Міжнародного дня прав людини для учнів 5-6 кл. були проведені бесіди «Мої права та обов’язки» з метою формування уявлення про права дитини, які прописані в «Конвенції про права дитини». Учні ознайомилися з їх основними правами, згадали про обов’язки та дізналися, як захистити себе при порушенні прав дитини.
- протягом акції «16 днів проти насильства» було проведено анкетування учнів 5-6 кл. «Я та моя родина» з метою виявлення випадків насильства до дітей. Результати анкетування показали, що відношення з батьками у учнів середньої школи дружні (90%),але 47% учнів відповіли, що батьки їх не завжди розуміють,52% респондентів відповіли, що вони діляться своїми проблемами з батьками,на запитання «Чи карають тебе вдома батьки?» 44% відповіли «ні», але 50% відповіли «іноді». На запитання «Чи є твої батьки справедливими?» 71% учнів відповіли «так» і вони пишаються своїми батьками 90%. Результати проведеного анкетування свідчать про те, що насильство в родинах все ж таки має місце, хоча і незначне.
- проведено опитування учнів 8-9 кл. «Що я знаю про ВІЛ/ СНІД» з метою обізнаності учнівської молоді в проблемі хвороби століття. Результати дослідження показали, що учні старших класів володіють інформацією до цієї теми, знають шляхи передачі і методи захисту від ВІЛ, най достовірніший метод діагностики ВІЛ та оцінюють ризики ВІЛ-інфікування у життєвих ситуаціях.
-
Усі проведені заняття спонукали дітей до аналізу власних дій, вчинків, переосмислення цінностей, сприяли вихованню в учнів людяності, відповідальності, любові до ближнього, поваги до гідності іншої людини, свідомого ставлення до своїх прав та обов’язків.
Педагогічні працівники закладу прийняли участь в анкетуванні «Насильство та його прояви», яке показало, що педагоги знають алгоритм дій у разі виявлення насильства над дитиною та дії, які сприятимуть зниженню кількості випадків насильства в освітньому середовищі.
Для педагогів Запорізької гімназії № 19 було надано матеріали стосовно нормативної бази боротьби з насильством, методичні рекомендації та алгоритми дій у разі виявлення фактів насильства серед учнів. Для класних керівників створено папку з тематичними матеріалами. В батьківських групах були розміщені соціальні ролики стосовно профілактики насильства, надані рекомендації та пам’ятки. Оновлено матеріали сторінки сайту.
Усі проведені заходи висвітлювались на ресурсах шкільного Медіахолдінгу та сторінці гімназії в соцмережі Фейсбук.
Психологічна служба ЗГ№19
09.12.2023
Comments